جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184834
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1394 9:46
تعداد بازدید : 226

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

خودستایی، عوامل و آثار آن از منظر آیات و روایات

موضوع این پژوهش خودستایی، عوامل و آثار آن می باشد که از مباحث اخلاقی است و انگیزه انتخاب آن علاوه بر علاقه شخصی، شیوع این رذیله در میان تمام اقشار جامعه به خصوص طالبان علم و دانش می باشد که باعث شده است نورانیت و معنویت در جامعه کم رنگ شود و افراد طبق منافع و خواسته های خود عمل نمایند و نسبت به سرنوشت جامعه و افراد آن بی تفاوت باشند. اهمیت این پژوهش از آن روست که در اسلام تأکید فراوانی بر مبارزه با آن شده است، چرا که اخلاق زیربنای شخصیت انسان است و خودستایی از رذایلی است که صفات ناپسند زیادی را در پی دارد، از این رو برای پاک سازی این رذیله از جامعه و افراد آن، پژوهش هایی از این دست لازم است. این پژوهش جنبه ی کاربردی داشته و روش تحقیق در آن به صورت توصیفی و تحلیلی می باشد و اطلاعات آن به روش کتابخانه ای جمع شده است. آن چه از این پژوهش حاصل شد این است که با شناخت خودستایی، ریشه ها، اسباب و پیامدهای آن می توان در این زمینه آگاهی لازم را به جامعه ارائه داد و مصادیق آن را در این زمینه تشخیص داد و با استفاده از راه کارهای درمانی که گفته شد به درمان و ریشه کن کردن آن پرداخت و جامعه را در مسیر سعادت و کمال قرار داد و زمینه را برای ظهور حضرت حجت (عج الله تعالی فرجه) تا حدودی فراهم ساخت.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

خودستایی، عوامل و آثار آن از منظر

آیات و روایات

 

1394

 

 

حوریه فولادی پوربلداشتی

 

مرضیه جزایری مجد

 

حوریه خدایی

 

خودستایی، تکبر، خودپسندی، عجب، خودبینی، خودبرتر بینی.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع این پژوهش خودستایی، عوامل و آثار آن می باشد که از مباحث اخلاقی است و انگیزه انتخاب آن علاوه بر علاقه شخصی، شیوع این رذیله در میان تمام اقشار جامعه به خصوص طالبان علم و دانش می باشد که باعث شده است نورانیت و معنویت در جامعه کم رنگ شود و افراد طبق منافع و خواسته های خود عمل نمایند و نسبت به سرنوشت جامعه و افراد آن بی تفاوت باشند.

اهمیت این پژوهش از آن روست که در اسلام تأکید فراوانی بر مبارزه با آن شده است، چرا که اخلاق زیربنای شخصیت انسان است و خودستایی از رذایلی است که صفات ناپسند زیادی را در پی دارد، از این رو برای پاک سازی این رذیله از جامعه و افراد آن، پژوهش هایی از این دست لازم است.

این پژوهش جنبه ی کاربردی داشته و روش تحقیق در آن به صورت توصیفی و تحلیلی می باشد و اطلاعات آن به روش کتابخانه ای جمع شده است.

آن چه از این پژوهش حاصل شد این است که با شناخت خودستایی، ریشه ها، اسباب و پیامدهای آن می توان در این زمینه آگاهی لازم را به جامعه ارائه داد و مصادیق آن را در این زمینه تشخیص داد و با استفاده از راه کارهای درمانی که گفته شد به درمان و ریشه کن کردن آن پرداخت و جامعه را در مسیر سعادت و کمال قرار داد و زمینه را برای ظهور حضرت حجت (عج الله تعالی فرجه) تا حدودی فراهم ساخت.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :