دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184701
تاریخ انتشار : 2 تیر 1395 12:20
تعداد بازدید : 198

مدرسه علمیه نورالزهرا سلام الله علیها

بخشی از کلاس اخلاق استاد عطایی شاگرد آیت الله شجاعی

بخشی از کلاس اخلاق استاد عطایی شاگرد آیت الله شجاعی ،

پای صحبت استاد

در کلاس استاد این بار از آتش غضب صحبت شد این که غضب آتشی است از سوی شیطان و این پاره آتش به قلب انسان شعله می کشد و ارتباط قلب را با خداوند قطع می کند. امیرالمومنین علیه السلام  در نهج البلاغه فرمودند: "من"  وجود را بکوبید که هرکس "من" را کوبید بالا رفت.

ما یک درون داریم  و تمام سرمایه همین درون ماست. درون از من شکل می گیرد و این من باید به کنترل درآید وگرنه مانند خانه ای است که در آن را باز گذاشته ایم و غریبه و بیگانه در آن تردد می کنند.

حاصل این عمل آن است که خانه فاسد می شود  پس درون ما هم فاسد می شود اگر اینگونه باشد هر فسادی اجازه ورود می یابد. اما اگر این خانه درون را حفظ کنیم و چراغ ایمان را روشن کنیم از فساد نجات می یابد و با خدا مرتبط می شود.

مرحوم نخودکی فرمودند: نرنج ونرنجان

 این اولین دستور برای روشنای ایمان است باید مراقب خود باشم که نرنجانم آدم جاهل و نادان رفتاری می کند که با رنجاندن ایمانش را ضعیف کند، چطور نرنجم؟ علت اینکه چرا رنجیده ایم این است که من نفسانی را نشناخته ام و با شهوت و غضب آن را آلوده کرده ام ومنّیت را در خود زیاد نموده ام پس باید برای روشنای ایمان من درون را تربیت کرد و عقل را مدیر آن قرار داد تاطغیان نکند.

دومین دستور کنترل غضب است غضب برای آن است که به موقع استفاده شود اما نبود شناخت باعث اشتباه و خطای آن می شود. خدا علت است و ما معلول آن هستیم پس فقط جایی که به وجه دینی توهین شود حق غضب داریم.

روایت است از پیامبر صلی الله علیه وآله که غضب و ایمان همانند سرکه و عسل یکدیگر را فاسد می کنند.

پس اگر می خواهید نردبان ترقّیمان به زمین نخورد و بالابروید  باید از شیطان غضب دور شویم زیرا شیطان ماموریت دارد که در عالم هستی نفوذ کند و با فشار غضب انسان را از بهشت دور سازد او سعی دارد ریشه اصلی غضب را که همان تکبر وغرور و تحقیر دیگران است زیبا جلوه دهد تا به مقصود خویش برسد.

پس برماست که آثار  منیّت و خشم و غضب را بشناسیم و از خود دور سازیم تا چراغ ایمان در خانه دلمان روشن شود.

اگر آثار آنها را از خود دور سازیم نه تنها به حضرت حق نزدیک می شویم بلکه خانه تن  نیز آسوده می گردد زیرا  غضب مادر بیماری های جسمی است از جمله سرگیجه، سردرد، تنش وپرش، لکنت زبان، بیماری های خون، کاهش قدرت دفاعی بدن، بی اشتهایی و... این مهم نه تنها نظر اسلام عزیز که نظر دانشمندان نیز هست  در خشم انواع تغییرات بیوشیمی و فیزیولوژی را دیده اند و سلسله اعصاب سمپاتیک و غدد فوق کلیوی  در آن درگیر است. لذا کنترل و درمان آن می تواند در سلامتی جسم هم اثر داشته باشد که باید این را از خود خداوند خواست. از او بخواهیم علمی به ما آموزد که منیّت و غضب را از خود دور سازیم تا اولین شاخصه های ایمان نافع را در خود تجلی دهیم.

                     ( بخشی از کلاس اخلاق استاد عطایی شاگرد آیت الله شجاعی به قلم فاطمه بختیاری )


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :