جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184699
تاریخ انتشار : 1 تیر 1395 12:11
تعداد بازدید : 195

مدرسه علمیه نورالزهرا سلام الله علیها

چگونه تمركز و دقت خود را بالا ببريم؟

چگونه تمركز و دقت خود را بالا ببريم؟ امروزه با وجود مشغله هاي فكري فراوارني كه موجب حواس پرتي افراد مي شود ،متمركز شدن روي يك كار ، سخت تر شده است. حتما براي شما هم پيش آمده كه خواسته ايد كاري را انجام دهيد، اما دقت و تمركز كافي را براي انجام آن نداشته و نتوانسته ايد آن را به درستي انجام دهيد.

بسمه تعالي

چگونه تمركز و دقت خود را بالا ببريم؟

امروزه با وجود مشغله هاي فكري فراوارني كه موجب حواس پرتي افراد مي شود ،متمركز شدن روي يك كار ، سخت تر شده است. حتما براي شما هم پيش آمده كه خواسته ايد كاري را انجام دهيد، اما دقت و تمركز كافي را براي انجام آن نداشته و نتوانسته ايد آن را به درستي انجام دهيد.

ما زماني مي توانيم كاري را با دقت انجام دهيم كه بتوانيم روي آن تمركز كنيم و توانايي آن را نيز داشته باشيم. از اين رو توانايي تمركز زوي يك يكار در آن واحد يكي از ويژگي هاي مثبت هر فرد محسوب مي شود. همچنين بيشتر مردم تصور مي كنند، دقت و تمركز در كار يك امر ذاتي و تغير آن ناممكن است، در حالي كه تمركز يك امر اكتسابي است و بايد هر روز پرورش و جهت داده شود . بدين ترتيب، پرورش دقت و تمركز در انجام كار ، يك مهارت است و يادگيري يك مهارت نياز به تمرين و ممارست دارد.

علاقمندي به كار

براي آن كه حواس ما به كاري كه انجام مي دهيم، جمع شود، بايد به آن كار علاقمند باشيم، زيرا وقتي كاري را با علاقه انجام مي دهيم، تمام حواس ما به آن معطوف مي شود. به اين ترتيب ، به يقين مي توان گفت علاقه مهم ترين شرط در اينجاد دقت و تمركز در انجام كار است.

داشتن هدف

دومین نکته ای که در ایجاد دقت و تمرکز نقش مهم و اساسی دارد، داشتن هدف است و هدف زمانی قابل دسترسی است که مشخص، دقیق ، روشن و واضح باشد. هدف های خود را روی یک صفحه کاغذ بنویسیم و مام اهداف مان را خاطر آوریم و بدانیم انجام کار امروز ما در واقع قدمی است که در راه رسیدن به آن هدف بر می داریم و آن وقت فواید و نتایج حاصله را در نظر مجسم کنیم.

قوه خیال

برای ایجاد دقت و تمرکز در کارهایمان ، بد نیست از قوه خیال استفاده کنیم. برای مثال ، در عالم خیال تصور کنیم که آنچه می خواستیم ، رسیده ایم و از خوشحالی در پوست خود نمی گنجیم. غالباافرادی که می گویند قادر به مرکز در کارهایشان نیسیتند، نمی دانند از زندگی چه  می خواهند.

داشتن برنامه

وقتی در انجام کارهایمان برنامه ای دقیق داشته باشیم، آن وقت تمرکز ما بیشتر خواهد شد. باید به این نکته توجه داشته باشیم که داشتن برنامه مهم است، اما مهم تر از آن اجرای برنامه است. بنابراین، برای هرروز  و هر هفته خویش با  توجه به شرایط روحی، جسمی، مکان و زمان، علاقه ، هدف،نقاط قوت و ضعف خود برنامه ریزی کرده و برای هر فعالیتی زمانی را مشخص کنیم و به هر موقع آن کار را انجام دهیم.

داشتن نظم و ترتیب

ذهن انسان طوری اسن که نمی تواند در ان واحد به چند موضوع توجه کند و به آن متمرکز شود . به همین دلیل داشتن نظم و ترتیب برای ایجاد دقت و تمرکز در انجام کار خیلی اهمیت دارد.

پیدا کردن منشا پراکندگی حواس

به طور کلی نداشتن تمرکز و حواس پرتی یا منشاء بیرونی و محیطی دارد یا ذهنی و درونی؛ که حواس پرتی بیرونی به محیط پیرامون فرد یا تحریکات غیر عادی که توسط حواس مختلف انسان ایجاد می شود، ارتباط پیدا می کند.

بنابراین یکی دیگر از روشهای مفید برای تقیت تمرکز آماده سازی شرایط محیطی است .

برای ایجاد دقت و تمرکز در کارهای خود ابتدا باید منشاء آن را پیدا کنیم ، که علت حواس پرتی ما ، بیرونی است یا درونی، در این صورت می توانیم با توجه به علت شناخته شده به رفع مشکل اقدام کنیم و تمرکز را به وجود آوریم.

تعیین زمان برای افکار مزاحم

گاهی اوقات که ما در حال تمرکز روی یک کار هستیم ناخود آگاه ذهن مان به یک موضوع دیگر پرت می شود که این را پرش ذهن می گویند.

لازم است در طول روز زمانی را برای پرداختن به تفرکات و تخیلات و مسائلی که موجب  اضطراب و نگرانی ما می شود، اختصاص دهیم، زیرا فقط در صورتی که زمانی را این کار اختصاص بدهیم، می توانیم به روح و روانمان در زمان های دیگر بقبولانیم که اکنون زمان فکر کردن به افکار مزاحم و منفی نیست و ما زمان دیگر ی را به این کار اختصاص داده ایم.

حفظ آرامش

هیچ وقت سعی نکنیم، حواسمان را به زور به انجام کاری جمع کنیم، زیرا این کار، ما را مضطرب و نگران می کند و فایده ای هم برای ما نخواهد داشت. پس سعی کنیم آرامش خود را حفظ کرده ، نه عجله و نه کند حرکت کنیم. توجه داشته باشیم که داشتن آرامش در حین انجام کار، هرگز  به معنی بی خیالی نیست، بلکه به معنی دقت و تمرکز ، بدون اضطراب است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :