شنبه - 2019 مي 25 - 21 رمضان 1440 - 4 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182861
تاریخ انتشار : 2 خرداد 1395 12:4
تعداد بازدید : 351

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

سیمای حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در قرآن

کتاب سیمای حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در قرآن،به 120 آیه از قرآن کریم که در وصف امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)است ،با استناد به سخنان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه اطهار علیهم السلام اشاره می کند .

سیمای حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در قرآن، عنوان ترجمة کتاب المحجّة فی ما نزل فی القائم الحجه، تألیف صاحب تفسیر البرهان، علامه سیدهاشم حسینی بحرانی است، که توسط سیدمهدی حائری قزوینی، به فارسی، برگردانده شده است. این کتاب، دربردارندة آیاتی از قرآن مجید است، که دربارة حضرت صاحب الامر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تفسیر و تأویل گردیده است. مطالب کتاب، کاملاً از سخنان گهربار و بی مانند پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) و ائمة اطهار(علیهم السلام)، که درود خداوند بر تمامی ایشان باد، بهره گرفته و مطابق روش اهل حدیث، با ذکر سند در مورد آیات نقل شده است؛ اما مؤلف محترم از بحث و بررسی و غور و خوض نه چندان ضروری، اجتناب کرده است.

تعداد قابل توجهی از آیات شریفه ای که به وجود امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)  تفسیر و تأویل شده است، مستند به احادیث معصومین(علیهم السلام)، در این کتاب گردآوری شده است.

احادیث مذکور، به چند دسته تقسیم می شوند؛ برخی از آنها به «تفسیر»، گروهی به «تأویل» و تعدادی به «تطبیق» پرداخته اند.

تعداد آیاتی که در این کتاب، مورد تفسیر و تأویل قرار گرفته اند، مشتمل بر یکصد و بیست آیه می باشد که از سورة بقره آغاز می شود و به ترتیب سوره ها و آیات، به سورة عصر ختم می گردد. مؤلف محترم، این کتاب را پس از تألیف تفسیر البرهان تدوین نموده است، به طوری که تفصیل بعضی از روایات را به آن کتاب محول می نماید. این تألیف، اثر ارزنده و لطیفی است که بنابر اطلاع ما، کسی پیش از مؤلف، چنین شیوه ای را به کار نبرده است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :