شنبه - 2019 مي 25 - 21 رمضان 1440 - 4 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182826
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1395 12:12
تعداد بازدید : 238

اللهم عجل لولیک الفرج

در روایتی از امام علی (ع) درباره خواندن دعای کمیل در این شب آمده است: “قسم به کسی که جان علی در دست اوست همه امور نیک و بدی که بر بندگان جاری می شود، از شب نیمه شعبان تا پایان سال، در این شب تقسیم می شود. هیچ بنده ای نیست که این شب را احیاء دارد و در آن دعای خضر بخواند، مگر آن که دعای او اجابت شود….. بنشین ای کمیل هنگامی که این دعا را حفظ کردی خدا را در هر شب جمعه، یا در هر ماه یک شب، یا یک بار در سال یا حداقل یک بار در طول عمرت، با آن بخوان، که خدا تو را یاری و کفایت می کند و تو را روزی می دهد، و از آمرزش او برخوردار می شوی، ای کمیل به خاطر زمان طولانی که تو با ما همراه بوده ای بر ما لازم است که درخواست تو را به بهترین شکل پاسخ دهیم، آنگاه دعا را چنین انشاء فرمود…

نیمهٔ شعبان یکی از جشن های مسلمانان شیعه است که روز تولد امام دوازدهم، امام مهدی (ع) است.

شعبان هشتمین ماه در گاه شماری هجری قمری است. ماه های رجب، شعبان و رمضان در میان مسلمانان اهمیّت زیادی دارند. از پیامبر اسلام (ص) چنین نقل شده است که شعبان «ماه من» است.

روز نیمه شعبان در سال 95 برابر است با تاریخ یکشنبه 2 خرداد 1395

نیمه شعبان تاریخ میلادی 2016: برابر است با تاریخ 22 می 2016

به تاریخ قمری نیز: 15 شعبان 1437

روز تولد امام دوازدهم شیعیان

سال تولد امام دوازدهم شیعیان را سال ۲۵۵ یا ۲۵۶ هجری نقل کرده اند.علت اختلاف شاید این بوده است که در سابق، تاریخ را با حروف ابجد می نوشتند و درباره سال تولد حجت بن حسن بین واژه های «نور» و «نهر» اختلاف است که این اختلاف ناشی از رسم الخط ناقلین می باشد.

دیدگاه شیعیان

در روایات و احادیث امامان شیعه (ع) شب نیمه شعبان از جمله پر فضیلت ترین شب ها برای احیا و شب زنده داری، دعا و عبادت است.

در روایتی از امام علی (ع) درباره خواندن دعای کمیل در این شب آمده است:

قسم به کسی که جان علی در دست اوست همه امور نیک و بدی که بر بندگان جاری می شود، از شب نیمه شعبان تا پایان سال، در این شب تقسیم می شود. هیچ بنده ای نیست که این شب را احیاء دارد و در آن دعای خضر بخواند، مگر آن که دعای او اجابت شود….. بنشین ای کمیل هنگامی که این دعا را حفظ کردی خدا را در هر شب جمعه، یا در هر ماه یک شب، یا یک بار در سال یا حداقل یک بار در طول عمرت، با آن بخوان، که خدا تو را یاری و کفایت می کند و تو را روزی می دهد، و از آمرزش او برخوردار می شوی، ای کمیل به خاطر زمان طولانی که تو با ما همراه بوده ای بر ما لازم است که درخواست تو را به بهترین شکل پاسخ دهیم، آنگاه دعا را چنین انشاء فرمود
همچنین، شیعیان معتقدند خدا در این شب به تعداد موها و پشم های چهارپایان بندگانش را از آتش جهنم آزاد می کند و زمان های مرگ را ثبت و روزی های یک سال را تقسیم می کند و همه آنچه را که در طول سال واقع می شود نازل می سازد.

برگزاری مراسم نیمه شعبان

دربرگزاری مراسم نیمه شعبان فقط مختص به ایران نیست. از دیگر کشورهایی که چنین مراسمی آن هم به شکل وسیع برپا می کنند، می توان به کشورهای عراق،لبنان، مصر، بحرین، یمن و آذربایجان اشاره کرد. همچنین کشورهایی مانند هند، پاکستان، امارات متحده عربی، تونس و مراکش که در آن ها شیعیان در اقلیتند نیز مراسم وسیعی به همین مناسبت برگزار می شود. حقیقت امر این است که آن چه که بیش از همه برگزاری مراسم نیمه شعبان را آسان تر می کند، اعتقاد برخی از فرقه های مهم اهل تسنن به حجت بن حسن و ظهور اوست.

نیمه شعبان در ایران

مراسم نیمه شعبان در ایران نسبت به کشورهای دیگر پر رونق تر است.تدارکات ویژه ای که دولت و مردم برای این روز می بینند، بسیار وسیع است. چراغانی های وسیع، برگزاری جشن، مولودی خوانیهای عمومی و پخش شربت و شیرینی که بسیاری از آن ها از سوی مردم و هیات های مردمی انجام می شود، برای یادبود این روز برگزار می شود. این روز در ایران، روز جهانی مستضعفان نامیده می شود.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :