شنبه - 2019 مي 25 - 21 رمضان 1440 - 4 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182590
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1395 20:25
تعداد بازدید : 205

محک اخلاص

محک اخلاص، مدرسه علمیه امام حسن مجتبی ع

محک اخلاص


محک اخلاص

خدا حاج اسماعیل آقای دولابی را رحمت کند. ایشان می فرمودند: اگر خواستید امتحان کنید چه کسانی به مقام اخلاص رسیدند؛ یعنی کارشان فقط و فقط برای خداست، ببینید چقدر نسبت به مراقبه این که گناه نکنند، جدی هستند. هر چقدر آن ها نسبت به این مطالب جدی شدند، بدانید طبعاً نسبت به مقام اخلاص نزدیکترند. این حال مخلصین عالم است!
پس راه رسیدن به اخلاص، این سر الهی از دیدگاه مولی الموالی(ع) این است: گناه نکن، به اخلاص می رسی!
چه زمانی انسان به کمال اخلاص می رسد و مقام مخلَصین عالم را پیدا می کند؟ - إنشاءالله عرض می کنیم که اگر کسی به مقام اخلاص رسید، چه خصوصیاتی برای او به وجود می آید. یکی این است که روایات ما می فرمایند: آسمان ها بر او سجده می کنند «وَ السمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ بِیَدِ الْمُخْلِص» - در فرمایش دیگری، حبیب خدا، طبیب دل ها، محمد مصطفی(ص) می فرمایند: «تَمَامُ الْإِخْلَاصِ اِجْتِنَابُ الْمَحَارِمِ» آن موقعی که از محارم الهی اجتناب کند!
یعنی مقام اخلاص به ذکر و دعا نیست. فقط به این است که انسان گناه نکند و دوری از محارم داشته باشد. در این صورت است که پروردگار عالم آن سر الهی خودش یعنی اخلاص را به او مرحمت می کند.
در جلسات قبل عرض کردیم که چرا پروردگار عالم، اخلاص را به عنوان سر گفته و چیز دیگری را به عنوان سر بیان نفرموده است. به آن مباحث مراجعه بفرمایید. مگر آن سر عظمای حضرت حق را - با آن تعابیر و مسائلی که اولیاء هم تمثیل هایی زدند و عرض کردیم - به هر کسی می دهند؟! اگر بنا بود سر را به همه بدهند که دیگر سر نمی شد. به چه کسی می دهند؟ به آن کسی که گناه نکند و از محارم دور باشد. آن وقت ببیند که چقدر ذوالجلال والاکرام درب ها را برای او باز می کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :