شنبه - 2019 مي 25 - 21 رمضان 1440 - 4 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182586
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1395 20:16
تعداد بازدید : 217

سرعت جوان در رسیدن به اخلاص

سرعت جوان در رسیدن به اخلاص، مدرسه علمیه امام حسن مجتبی ع

سرعت جوان در رسیدن به اخلاص


سرعت جوان در رسیدن به اخلاص

جالب این است که پیغمبر اکرم، حضرت محمد مصطفی(ص) برای مخلصین عالم چهار نشانه بیان میکنند و در نهایت هم می فرمایند: در جوانهاست که این نشانه ها سرعت می گیرد و سرعت آن هم زیاد است.
جوان های عزیز! فرزندان عزیزم! شما راحت تر می توانید، چون طبیعی است گناه سراغ شما بیشتر می آید. گرچه سراغ همه می آید، اما بیشتر سراغ جوان می آید. اگر جوان اراده قوی داشت و به گناه نه گفت، چنان پروردگار عالم او را بالا می برد که اصلاً نمی شود حساب کرد.
آیت الله العظمی ادیب که یکی دو تا جوان را انتخاب کرده بود تا آنها را تربیت کند، به آیت الله العظمی دزفولی فرموده بودند: من می خواهم این ها طوری شوند که منِ احمد در مقابل این ها شاگردی کنم. آیت الله دزفولی تعجب کرده بودند، فرموده بودند: چطور؟
فرموده بودند: چون جوان در رسیدن به این مطالب سرعت می گیرد اما همانطور که پیر در جسم پیر شده و نمی تواند خیلی حرکت کند، در آن حالت روحی هم دیگر نمی تواند آن سرعت را داشته باشد، مگر آن که کسی در جوانی یاد گرفته باشد، که چنین کسی در پیری هم این سرعت را دارد.
دیدید یک کسی در کبر سن هم هست، می گویند: در زمستان یخ ها را می شکند و در آب سرد می رود؛ چون از جوانی تمرین کرده بود، جسم عادت کرده است.
اگر انسان از جوانی اخلاص و دوری از گناه را تمرین کند، چه اوجی می گیرد! اگر راه اخلاص «اجْتِنَابُ الْمَحَارِمِ» و «اجْتِنَابِ الْمَعَاصِی» است، راه دیگرش این است که پیامبر(ص) می فرمایند: جوان می تواند سرعت بگیرد.
برای همین آیت الله العظمی ادیب فرموده بودند: من می خواهم کاری کنم که این دو نفر مخلص همه اولیاء الهی بشوند؛ چون جوان هستند.
پس گفتیم: اینطور نیست که گناهی نباشد، اتفاقاً گناهان جلوی پای انسان قرار میگیرند، اما اگر از همان اول کنترل کردی و اجتناب از معاصی داشتی و محکم جواب نه دادی، برنده می شوی و راه رسیدن به اخلاص همین است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :