يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182478
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1395 20:5
تعداد بازدید : 404

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

زندگی به سبک علما

مختصری از سبک زندگی آیه الله بهجت ،در سالگرد رحلت ایشان / إِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِعَبْدٍ خَيْراً فَقَّهَهُ فِي الدِّينِ

زندگینامه مختصر آیت الله العظمی محمدتقی بهجت فومنی
 
1- إِنَّ عَظِيمَ الْأَجْرِ لَمَعَ‏ عَظِيمِ الْبَلَاءِ وَ مَا أَحَبَّ اللَّهُ قَوْماً إِلَّا ابْتَلَاهُمْ‏
 
حدود صد سال پیش، در دوم شهریور ۱۲۹۵، خدا پسر دیگری به کربلایی محمود عنایت کرد. کربلایی محمود از آمدن فرزند چهارم خود، بسیار خوشحال بود. پیش از این هم خدا به او یک محمدتقی داده بود، ولی زود گرفت. این بار امید داشت که فرزندش بماند و مایه افتخارش شود. هنوز شانزده ماه از آن شب شیرین تابستانی نگذشته بود که رحلت مادر محمدتقی کامش را سخت تلخ کرد؛ تلخی از دست دادن همسر و غم یتیم شدن طفل نورسیده. این گونه بود که محمدتقی ، خیلی زود یتیم شد و چیزی از مادر در خاطرش نماند. سال ها بعد تعریف کرد که خواب مادر را دیده، ولی مادر چهره از او پوشانده است. پرسیدند: «آخر برای چه صورتش را پوشانده، مگر شما نامحرم بودید؟». جواب داد: «شاید نمی خواسته دوباره محبت مادر و فرزندی در دل من زنده شود».
 
٢- إِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِعَبْدٍ خَيْراً فَقَّهَهُ فِي الدِّينِ
 
هنوز هفت ساله نشده بود که کربلایی محمود او را به مکتب خانه فرستاد. استاد مکتب خانه می دید که محمدتقی خیلی خوش استعداد است و سبک سری های بچه گانه هم ندارد. به کربلایی محمود گفت که اجازه دهد محمدتقی درس را ادامه دهد. کربلایی محمود هم که نمی خواست آنچه را خدا به او ارزانی کرده تباه کند، فرزند دوازده ساله اش را به حوزه فومن فرستاد.
 
استعدادش همواره توجه ها را جلب می کرد. آیت الله سعیدی وقتی آن استعداد را در او دید، به پدر گفت: «او را به عراق بفرست. بگذار آنجا درس بخواند». برای کربلایی خیلی سخت بود که دردانه اش را به فرسنگ ها دورتر از خانه و کاشانه اش بفرستد، ولی باز هم برای اینکه آنچه خدا به او ارزانی داشته، تباه نشود، این سختی را به جان خرید.
 
طلبه جوان، در نزد اساتید خوش درخشید، نبوغ او در چشم اساتید نمودار بود. تلاش او هم عجیب بود. تا آنجا که حتی در سخت ترین مریضی ها هم حاضر به ترک کلاس درس نبود. روزی از شدت مریضی توان شرکت در کلاس نداشت، ولی با خود فکر کرد که داخل کلاس می نشینم و حرف های استاد را در ذهن ضبط می کنم، ولی درباره آن فکر نمی کنم؛ وقتی خوب شدم، آنها را مرور می کنم و روی آن فکر می کنم.
 
حافظه قوی، فهم نیکو، همت و پشتکار والا و تقوای مثال زدنی دست به دست هم داد تا محمدتقی بهجت، پس از سال ها بهره مندی از عالمان بسیار بزرگی چون آیت الله نایینی، آیت الله غروی اصفهانی و آیت الله شیرازی، عالم دین شود و فقیه در علوم اهل بیت علیهم السلام.

٣- وَ كَذَلِكَ لَا تَقْدِرُ عَلَى صِفَةِ الْمُؤْمِنِ
 
هرچند همه آن بزرگان و اساتید اهل عمل و کرامت بودند و هر یک از استوانه های تقوا به شمار می آمدند، ولی آقا سید محمدحسن الهی کسی را به او نشان داد که وصف شدنی نبود. شیخ محمدتقی هم که در فرصت شناسی ممتاز بود، سفت و سخت دست به دامان او شد و برای سیروسلوک و کسب معارف توحیدی، زانوی ادب و تواضع در محضر آن ولی الهی، حضرت آیت الله سید علی قاضی قدس سره زد؛ بزرگ مردی که تنها اولیای الهی او را شناختند و قیمت مجالسش را امثال آیت الله بهجت دانستند. می فرمود: «یک بار درس ایشان را تقویم (قیمت گذاری) کردم که ببینم چقدر می ارزد. آن موقع یک کوچه در نجف بود به نام کوچه صدتومانی. آن کوچه صد تومان پولش بود. صد تومان خیلی بود. سی کیلو برنج هشت قران بود. دیدم برای یک جلسه ایشان صد هزار تومان هم کم است!»
۴- وَسَيَأْتِي زَمَانٌ تَكُونُ بَلْدَةُ قُمَ‏ وَأَهْلُهَا حُجَّةًعَلَى الْخَلَائِقِ وَ ذَلِكَ فِي زَمَانِ غَيْبَةِ قَائِمِنَا إِلَى ظُهُورِه
 
سال ۱۳۲۴ بود. شانزده سال می شد که طلبه جوان و فاضل، از دیار خود کوچ کرده بود. شیخ محمدتقی تصمیم گرفت که سری به زادگاه خود بزند. قصد ماندن نداشت؛ چراکه دوری از آن بهشت و هم نشینان بهشتی اش کار آسانی نبود. وقتی به ایران آمد، خواهرش، همان که برایش مادری کرده بود، به او گفت: «دیگر وقت ازدواج شماست». حرف حساب می زد. او هم پذیرفت.
 
حالا وقت برگشتن شده، ولی تقدیر چیز دیگری است. در طول این مدت که در ایران بود، خبر وفات اساتید یک به یک به او می رسید تا آنکه از رفتن دلسرد شد و در قم  مقیم شد، در جوار حرم نورانی بنت موسی بن جعفر علیهاالسلام.
 
شهر قم، برای آنان که از جوار امیرمؤمنان دور مانده بودند، ملجأ و مأوایی بود و با برپایی مجالس پررونق درسی، به ویژه درس حضرت آیت الله بروجردی قدس سره، رفته رفته از حوزه نجف پیشی می گرفت.
۵- مَنْ زَارَهَا عَارِفاً بِحَقِّهَا فَلَهُ الْجَنَّةُ
 
از همان سال اول تا آخرین سال های زندگی مبارکش، اگر کسی اوایل طلوع آفتاب به حرم می رفت، آقا را در حرم حضرت معصومه علیهاالسلام می دید. حدود یک ساعت روی پا می ایستاد و زیارت می کرد، وقتی اطرافیان حسابی خسته می شدند و این پا و آن پا می کردند، تازه می آمد و گوشه ای پیدا می کرد و می نشست و باز هم مشغول بقیه اعمال و زیارات می شد. آنجا را حرم تمام اهل بیت علیهم السلام می دانست و همه را زیارت می کرد. امین الله می خواند، جامعه کبیره می خواند...
 
۶- أَلْفَ حِجَّةٍ وَ أَلْفَ حِجَّةٍ لِمَنْ زَارَهُ عَارِفاً بِحَقِّهِ
 
تابستان ها که درس های حوزه تعطیل می شد راهی دیار امام رئوف علیه السلام می شد. آنجا هم زیارتش مفصل تر بود و هم نشاطش بیشتر.
در حرم اهل بیت علیهم السلام حال عجیبی داشت. خاکسار بود. اطرافیان می دیدند که حتی در اواخر عمر، وقتی جلوی در رواق می رسد، با زحمت قامت رنجورش را خم می کند و زانو می زند و عتبه را می بوسد؛ با آنکه مرجع شیعیان بود و آوازه اش در همه جا پیچیده بود. اظهار تضرع در مقابل اهل بیت را دوست داشت و اگر این صفت را در دیگران هم می دید، تعریف می کرد. می فرمود: «مرحوم دربندى به ایشان [شیخ انصاری] گفت: آقا، كار شما براى مردم حجّت است، وقتى به حرم مى روى، ضريح حرم حضرت ابوالفضل عليه السلام را ببوس. شيخ در جواب فرمود: عَتبه درب را مى بوسم كه گرد و خاک پاى زوّار است.»
 
٧-... مَنْ يُذَكِّرُكُمُ اللَّهَ رُؤْيَتُهُ وَ يَزِيدُ فِي عِلْمِكُمْ مَنْطِقُهُ‏
 
علمای قم وقتی شنیدند شاگرد آیت الله غروی اصفهانی (کمپانی) به قم آمده و محفل درسی برپا کرده، راهی آن محفل شدند. همه شان می دانستند که آیت الله غروی، در علم اصول صاحب سبک است، اما دیدند که شاگرد، خودش هم استاد است و صاحب سبک.
آقا بسیار مجمل و مختصر تدریس می کرد و با رمز و اشاره سخن می گفت و مباحثش هم بسیار سنگین بود. شاگردها می گویند: «درس ایشان به درد هر کسی نمی خورد. آنهایی استفاده می کردند که کاملاً به مباحث فقهی و اصولی احاطه داشتند و حداقل یک دوره درسی نزد دیگران دیده بودند».
اما این جلسات فقط به بیان «فقه» و «اصول» نمی گذشت. توجه به نیازهای مخاطبان، بحث را به سخنان متفرقه می کشانید. مانند طبیبی حاذق، مطالبی را می گفت که علاج درد مستمعین باشد. آن جمله های کوتاه و ساده، راه های طولانی و سخت را برای خیلی ها هموار کرده بود. سخنانش، وسعت علمی اش را نشان می داد. از تاریخ می گفت، از حکمت، از عبرت هایی که باید از اتفاق های معاصر بگیرند و گاهی هم پند می داد. پندهای آقا خیلی کوتاه بود، اما عجیب انسان را تکان می داد. گاهی بعضی از غیرطلبه ها هم می آمدند تا آن نکته های نغز را از لابه لای کلمات بشنوند. هم از دیدن آقا بهره می بردند و هم از شنیدن کلماتش.
 
٨- إِنَّ الْمَغْبُوطَ مَنْ أَنْفَذَ عُمُرَهُ فِي طَاعَةِ رَبِّهِ
 
آقا اهل عمل بود؛ به همین دلیل هم بود که سخنان اندکش بسیار به دل می نشست. نمازهای باصفایش برای همه دل نشین بود و همه را جذب می کرد. مسجدی ها می دیدند که آقا چقدر به نماز اهمیت می دهد و بعد از نماز هم می نشیند و تعقیبات مفصلی به جا می آورد، تعقیباتی که به هیچ وجه حاضر نبود از آنها بگذرد، اما شاید همه نمی دانستند که این بخش اندکی از عبادت های اوست. عبادت های آیت الله بهجت از حدود دو ساعت به اذان صبح آغاز می شد و تقریباً تا پنج ساعت بعد که از حرم برمی گشت، ادامه می یافت. بقیه روز هم اکثراً به عبادت می گذشت تا آن لحظه آخر که در رختخواب می رفت هم اگر نگاهش می کردی، می دیدی که لب هایش تکان می خورد. عجیب بود که با این همه وقتی که برای عبادت می گذاشت، از تدریس و رسیدگی به امور مردم و خانواده و ... باز نمی ماند. می گفت: «برای من به تجربه معلوم شده که اگر از عبادات کم نشود، درسی که نیاز به یک ساعت مطالعه دارد، برای من با ده دقیقه تمام می شود».
نمی خواست یک ثانیه را هم هدر دهد. این گونه بود که همه حسرتش را می خوردند.
 
٩- فِي السَّهْلِ يَنْبُتُ الزَّرْعُ لَا فِي الْجَبَل
 
از سال هفتادوچهار که رسماً مرجعیت آیت الله بهجت را اعلام کردند، رفته رفته مقلدانش بیشتر می شد.پیری و بیماری بدنش را رنجور و خسته کرده بود، ولی با همه اینها روی گشاده و اخلاق نیکویش، از یادت می برد که او مرجع تقلید جهان تشیع است و بیش از نود سال سن دارد و چند جور مریضی. آن رنج ها را به جان می خرید و با صبر و حوصله با اطرافیان برخورد می نمود؛ حتی با آنهایی که خلاف ادب رفتار می کردند. اگر شخص آشنایی التماس دعا می گفت، تا مدت ها بعد آقا از او سؤال می کرد که مشکلش حل شده یا نه.
آن قدر صمیمی بود که فکر می کردی، نزدیک ترین شخص به آقا هستی، ولی گویا همه اطرافیان همین تصور را داشتند!
 
١٠- بَكَتْ عَلَيْهِ الْمَلَائِكَةُ وَ بِقَاعُ الْأَرْضِ الَّتِي كَانَ يَعْبُدُ اللَّهَ عَلَيْهَا وَ أَبْوَابُ السَّمَاءِ الَّتِي كَانَ يُصْعَدُ فِيهَا بِأَعْمَالِه‏
 
جمعه بیست وپنجم اردیبهشت آخرین روضه آقا بود و آخرین باری بود که دیوارهای مسجد، آقا را می دیدند. گویا زمین مسجد می فهمید که قدم های آقا سبک شده است و میل رفتن دارد. مسجد بغض کرده بود. زمین تنگ شده بود و آسمان سنگین بود، ولی ما بی خبر.
 
شاید همان روز بود که به همسرش گفت: «فلانی را در فومن می شناختی؟ این شعر را می خواند: «یاران و برادران مرا یاد کنید/ رفتم سفری که آمدن نیست مرا.»
روز بیست وششم هم می خواست به درس برود، آماده شده بود، ولی ناگهان تصمیمش عوض شد و برگشت تا مسجد و محراب همچنان بغض آلود باقی بماند. وقت رفتن نزدیک می شد، ولی ما بی خبر.
 
روز بیست وهفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ روز رفتن بود، ولی باز هم ما بی خبر؛ آخر در روز پایانی هم چیزی از آرامش همیشگی اش کم نشد، تا آنجا که حتی نزدیک ترین افراد هم گمان نمی کردند این لحظه های آخر است. نماز صبح را نشسته خواند. فرزند دید که حال پدر تعریفی ندارد. با دکتر تماس گرفت و او هم آمد، ولی حتی دکتر هم گمان نمی کرد که این لحظه ها، لحظه های آخر است. قرار شد که آقا را به بیمارستان ببرند. هوا ابری شده بود. رعد و برق می زد. بغض آسمان ترکیده بود.
 
هوا که صاف شد، فرزند بالای سر پدر آمد تا او را آماده رفتن کند، ولی پدر زودتر رفته بود.
http://www.rajanews.com


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :